Historia firmy

Jesteśmy wielopokoleniową firmą rodzinną, która od początku istnienia zawsze stawiała na najwyższą jakość produktów.

Nasza historia

Kiedy po II Wojnie Światowej rozpoczęliśmy produkcję gipsu dentystycznego, jakość produktów wzbudziła uznanie środowiska lekarskiego w całej Polsce. Kierując się tą zasadą w kolejnych latach nasza firma rozpoczęła działalność również na rynku weterynaryjnym.

Początki firmy Fenix

Firma Fenix została założona przez Antoniego Przybyszewskiego, który przed II Wojną Światową prowadził aptekę w Nowym Tomyślu. Antonii zainspirowany przez środowisko farmaceutyczne, założył w 1945 roku swoją pierwszą fabrykę gipsu dentystycznego. Jego firma, dzięki wizjonerskiemu podejściu założyciela, w ciągu kilku lat zyskała zaufanie środowiska lekarskiego w całej Polsce.

W 1951 roku na skutek prowadzonej ówcześnie polityki, jego przedsiębiorstwo zostało przejęte przez państwo. Nie zrażając się, opracowane wówczas technologie produkcji Antonii zastosował w kolejnej fabryce produktów weterynaryjnych. Bogata historia przedsiębiorstwa związana była później z różnymi innymi rodzajami działalności – od produkcji przemysłowej po działalność w sektorze handlu i usług.

Sukcesy i rozwój

W następnym pokoleniu ojciec dzisiejszych właścicieli, Artur Zakrzewski, kontynuował rozwój firmy Fenix i konsekwentnie poszerzał zakres jej działalności.  Nasze zainteresowania związane z tradycjami rodzinnymi oraz zamiłowanie do zwierząt, zainspirowały Artura w 1995 roku do stworzenia działu jeździeckiego FenixHorse, a 15 lat później jego syn Piotr zdecydował się otworzyć i rozwinąć dział weterynaryjny.

Dywizja weterynaryjna FenixVet rozpoczęła swoją działalność w roku 2011 na terenie wielkopolski, a w kolejnych latach sukcesywnie rozszerzała dystrybucję w kolejnych województwach.

Historia Powstania FenixVet

1945
1945

Powstanie firmy Fenix

Powstanie firmy Fenix
Pierwsza fabryka gipsu dentystycznego oraz poszukiwania wysokiej jakości złóż gipsu na wyspie Wolin. Założenie fabryki z własnej konstrukcji piecami do wypalania gipsu dentystycznego.
1969
1969

Zdobywanie nowych rynków

Firma Antoniego rozszerza zakres działania na nowy rynek i zaopatruje producentów z branży kaletniczej, galanteryjnej oraz meblarskiej.
1991
1991

Dział produktów jeździeckich

Dział produktów jeździeckich
Stworzenie działu zaopatrującego producentów artykułów jeździeckich i rymarskich przez Artura Zakrzewskiego.
1995
1995

Nowe sklepy

Utworzenie działu jeździeckiego FenixHorse oraz otwarcie sklepów jeździeckich w Łodzi i Poznaniu.
2004
2004

Przejęcie firmy przez kolejne pokolenie

Przejęcie firmy przez kolejne pokolenie
Przejęcie dywizji jeździeckiej Fenix przez młodsze pokolenie, Michała i Piotra Zakrzewskich oraz dalszy rozwój firmy pod nazwą Fenix Horse. Wprowadzenie na rynek dwóch marek własnych Canter Club oraz King Arthur. Wprowadzenie oraz rozpoczęcie dystrybucji na terenie kraju marek segmentu premium: Uvex, Sprenger oraz Fleck.
2011
2011

Powstanie działu weterynaryjnego

Powstanie działu weterynaryjnego
Pracując od najmłodszych lat w firmie rodzinnej, Piotr zdobywa doświadczenie w sprzedaży, ale także w produkcji oraz dystrybucji marek własnych na rynku międzynarodowym oraz lokalnym. W trakcie wielu spotkań z klientami, którymi zawsze byli miłośnicy zwierząt oraz lekarze weterynarii, identyfikuje rosnące zapotrzebowanie tego środowiska na najwyższej jakości nutraceutyki weterynaryjne. W październiku 2011 r. swoją działalność rozpoczyna dział weterynaryjny pod nazwą FenixVet. Firma promuje po raz pierwszy ofertę marki VetPlus na kongresie Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt w Warszawie.
2012
2012

Wprowadzenie marki na rynek

Wprowadzamy do oferty Synoquin, który jest dziś jednym z najbardziej znanych i cenionych chondroprotektorów w środowisku lekarzy weterynarii. W ofercie posiadamy teraz kompletną linię nutraceutyków weterynaryjnych obejmującą dodatkowo kategorie:  mózg i zachowanie (Aktivait i Calmex), gastroenterologię (Promax i Lypex), choroby wewnętrzne (Cystaid i Urinaid), dermatologię (Coatex). Nasze produkty są dostępne w renomowanych praktykach na terenie województwa wielkopolskiego.
2013
2013

Rozwój oferty i ekspansja

Rozpoczynamy pracę w dwóch nowych regionach: województwach dolnośląskim oraz śląskim. Do naszej oferty dodajemy kolejne produkty: Calmex Kot, Samylin w tabletkach, Flumax, Complivit i Kaminox oraz serię szamponów Coatex.
2015
2015

Zrównoważony rozwój

Podejmujemy współpracę z lekarzami z kolejnych regionów; województwa mazowieckiego oraz łódzkiego. Do oferty wprowadzony zostaje Samylin w saszetkach, który uzupełnia naszą linię nutraceutyków hepatoprotekcyjnych.
2016
2016

FenixVet Dystrybutorem Roku 2016

Nasza firma otrzymuje prestiżową nagrodę Dystrybutora Roku 2016 z rąk Davida Haythornthwaite'a, prezesa firmy VetPlus. Otwieramy kolejne regiony obejmujące trzy województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.
2017
2017

Promocja produktu Fibor

Wprowadzamy do oferty produkt Fibor, który szybko zostaje zaaprobowany przez środowisko lekarzy weterynarii i w krótkim czasie zostaje liderem w swojej kategorii.
2018
2018

Kolejna innowacja w ofercie

Na rynek wprowadzamy nowy innowacyjny produkt Renate.  Powstaje nowy dział produktów premium dedykowanych żywieniu zwierząt towarzyszących.
Do góry